Безглутенска пица иста како од пицерија

Безглутенска пица

Рецепт за безглутенска пица

Овој рецепт за безглутенска пица ќе ги израдува сите безглутенци љубители на пица затоа што е иста како од пицерија.


⏱Време на подготовка : 60 минути

🍴Сервирање : 4 лица


Потребни состојки за пица без глутен

Тесто за пица

 • 300 гр.вода
 • 150 гр. млеко
 • 1/4 квасец свеж
 • 1/2 к.л шеќер
 • 1 к.л сол
 • 50 мл зејтин
 • 550 гр. брашно Балвитен
brasno-bez-gluten

Состојки

 • доматно пире (разредено со вода)
 • кашкавал
 • сувомеснато по желба
 • свежи шампињони
 • оригано

Подготовка

Најпрво се ставаат водата, квасецот и шеќерот. Кога квасецот ќе накрени се додава млеко, масло и сол. Се додава брашното и се мати со миксер за тесто 5 мин. Се остава тестото да го дуплира својот волумен. Потоа се дели на топчиња од по 250 гр.

Секое тесто се премачкува со зејтин од двете страни и се витка во прозирна фолија. најдобро е тестото да отстои во фрижидер неколку часа или преку ноќ .

Врз хартија за печење се посипува брашно и се развлекува тестото за пица. Врз тестото се премачкува со разреденото доматно пире , се става ренданиот кашкавал, шунка, печурки и оригано.

Се пече на максимална температура, времето на печење зависи од рерната. Најважно во печењето е најпрво да се печи пицата најдоле во рерната а потоа да се качи на највисоката решетка во рерната.

Добар апетит 💖

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Shopping Cart