Брза Пита Без Глутен

Брза Пита Без Глутен

Овој рецепт за брза пита без глутен е едноставен за подготовка и многу вкусен.

Пригответе го за појадок или вечера за вашето семејство.

Рецептот е со сирење и блитва/спанаќ но исто така може да се прави со шунка и кашкавал или додаток по ваша желба.


⏱Време на подготовка : 30 минути

🍴Сервирање : 4 лица


Потребни состојки

  • 4 јајца
  • 1 филџан зејтин
  • 1 филџан кисело млеко
  • 8 лажици супени Сенза брашно (без глутен)
  • 8 лажици супени Палента (без глутен)
  • 1 прашок за пециво
  •  
  • 1 филџан дробено сирење
  • 1/2 килограм блитва или спанаќ

Начин на подготовка

Се матат јајцата убаво со миксер и се додава: зејтин, кисело млеко, прашок за пециво, безглутенско брашно и безглутенска палента. Се меша сето со маталка или кратко со миксер и се додаваат сирењето и блитвата. Смесата се претура во плех во кој претходно сме ставиле хартија за печење.

Се става во загреана рерна на 200 степени да се печи. Се печи отприлика 20-тина минути во зависност од рерната.

Добар апетит 💖

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Shopping Cart