Чизкејк Без Глутен

Чизкејк Без Глутен

Чизкејк Без Глутен

Чизкејк Без Глутен. Одличен десерт без печење.

Изненадете ги вашите најмили со едноставен за подготовка и вкусен чизкејк.


⏱Време на подготовка : 30 минути

🍴Сервирање : 12 парчиња


Потребни состојки за Чизкејк Без Глутен

Подлога

Безглутенски Мелен Kекс

Фил

  • 400 мл Хопла блага
  • 100 гр Крем сир неутрален
  • 100 гр Шекер во прaв

Прелив

  • 400 гр. замрзнато овошје микс или по желба
  • 150 гр шекер (може и по ваш вкус)

Начин на подготовка

Подлога

  • Растопете го путерот и додадете млеко. Растопениот путер додадете го во мелениот кекс и промешајте добро. На мал калап за торта истурете ја смесата и формирајте ја подлогата.

Фил

  • Изматете ја добро хоплата со миксер, додадете го крем сирот и продолжете со матење додека се соедини. Додадете го шекерот во прав и матете додека не се добие глатка смеса. Добиениот фил нанесете го врз подлогата од мелен кекс.

Прелив

  • Ставете го во тенџере замрзнатото овошје заедно со шекерот и варете го додека не згусни. Оставете го да олади и потоа нанесето го врз филот.

Добар апетит 💖

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Shopping Cart